Atrakcje w okolicy

Atrakcje na Mazurach w okolicy Rucianego Nidy

Leśniczówka Pranie – powstała około 1880 r. Położonego w Puszczy Piskiej tuż nad jeziorem Nidzkim, a przeszła do historii dzięki pobytom w niej wybitnego polskiego poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W 1980r. w Praniu utworzono Muzeum K. I. Gałczyńskiego.

Wojnowo – Cerkiew Prawosławna oraz klasztor starowierców – zespół klasztorny, zbudowany w połowie XIX wieku. Założycielem tutejszej parafii był ks. Aleksander Awajew. Cerkiew została zbudowana w latach 1921-1923. W latach trzydziestych XX w. powstała tu żeńska wspólnota monastyczna.

Śluza Guzianka – znajduje się w Rucianem Nidzie pomiędzy jeziorem Bełdany i jeziorem Guzianka Mała. Została oddana do użytku w 1900 roku i działa po dzień dzisiejszy. Długość komory wynosi 44 m, szerokość wrót 7,5 m, różnica poziomu wody około 2 m. Wrota śluzy otwierane są napędem elektrycznym.

Rezerwat Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie – położony między Rucianem Nidą, a Mikołajkami. Można tu zobaczyć wiele dzikich, mazurskich zwierząt, rzadko spotykanych na wolności: bizony, żubry, bobry, wilki, rysie, jelenie, sarny, daniele, tarpany oraz wiele gatunków ptaków.

Gierłoż – Wilczy Szaniec (Wolfschanze) – kwatera Hitlera. Położony w pobliżu Kętrzyna, doskonale zamaskowany kompleks bunkrów do końca II wojny światowej nie został wykryty, ani przez wywiad aliancki, ani radziecki. W 1944 r. dokonano tu nieudanego zamachu na życie Adolfa Hitlera.

Reszel – jest jedynym miastem w woj. warmińsko-mazurskim, które znalazło się w światowym rejestrze zabytków. W podobny sposób wyróżniono w Polsce tylko Kraków, Zamość i Wrocław. W latach 1503-1510 przebywał w Reszlu Mikołaj Kopernik jako doradca biskupa Łukasza Watzenrode.

Święta Lipka – zespół architektoniczny złożony z bazyliki mniejszej i klasztoru, nazywany „perłą baroku”. Bogate zdobienia i różnorodność dekoracji zachowały się w idealnym stanie. W kościele w świętej Lipce odbywają się koncerty organowe.

Twierdza Boyen – wzniesiona w latach 1844-1856 jest doskonale zachowanym przykładem pruskiej szkoły fortyfikacyjnej. Położona na zachód od centrum Giżycka, na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno, stanowiła główne ogniwo w łańcuchu umocnień zamykających od wschodu dostęp na teren dawnego państwa pruskiego.

Spływy kajakowe – rzeka Krutyń jest idealna do zorganizowania spływów kajakowych i można na niej wybrać trasy o różnej długości.

Aktywny wypoczynek – miłośnikom aktywnego spędzania czasu polecamy skorzystanie z propozycji wypożyczalni sprzętu wodnego, a także przejażdżek konnych możliwych dzięki znajdującym się w pobliżu stadninom.

Dla gości w sezonie letnim organizujemy spływy kajakowe rzeką Krutynią, wycieczki jednodniowe po okolicy oraz rejsy statkiem po jeziorach mazurskich, z odwiedzinami Leśniczówki Pranie.